Akşam Röportaj: Sevinç Akyazılı
E-mail: sevinc.akyazili@canteen.com.tr

Tam 12 yıldır motosiklet üzerinde yaşıyor. O gerçek bir "Easy Rider"

Motosikleti bir araç değil bir yaşam biçimi Elvin için... Eğitim için gittiği ABD'de motorla tanışmış bir daha da uzaklaşmamış. Baleden mankenliğe, motordan feminizme, yazarlıktan, astrolojiye çok sayıda işle ilgilenen Elvin Azar'ın şaşırtıcı yaşam öyküsü...

"Motosiklet araç değil, ta yaşamın kendisi" diyor Elvin Azar. O Türkiye'deki ilk ve tek kadın uzun yol motorcusu. İstanbul'un en seçkin semtlerinden birinde Şişli'de dünyaya gelmiş. Asker bir babanın kızı olan Elvin, yaklaşık 11 yıl klasik bale eğtimi almış. Şişli Terakki lisesi'nden meznun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Bilgisaya Programcılığı Bölümü ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden okumuş. Her iki okuldan da sıkıldığı için ayrılmış. Ailesi tarafından dil eğitimi için göderildiği New Jersy'de motosikletle tanışmış. Erkek arkadaşı "Mohawks" adlı bir motorlu gurubun üyesimiş. Öğrencilik yıllarında bir model ajansına kayıt olarak birçok ekspozisiyonda boy gösteren Elvin, motosikletle birlikte podyumlardan, daha sert bir dünyayla, motorcu erekelerin dünyasıla tanışmış.

Dil eğitimi alması için yollardaki kızların, okuldan çok motorlarla ilgilendiğini fark eden ailesi para musluklarını kapatınca Türkiye'ye dönmek zorunda kalmış. Ama sanılanın tersi olmuş ve motor defteri Elvin'in İstanbul'da dönmesiyle kapanmamış. Amerika'dan döndükten sonra da motosiklet kullanmaya İstanbul'da devam eden Elvin, ailesinin tepkisi sonucu evlenmeye karar vermiş. Ama bu kez motosikletten daha sert bir kayaya, yeraltı dünyasından bir maçoya deyim yerindeyse tamı tamına toslamış. Eve kapatılan,özgürlük hakkı tanımayan 2 yıl, Elvin'in daha sonra yazacağı "Ölümüne Sever Maçolar" isimli kitabına malzeme oluşturmuş. Bu kez de, evlilik bitti sanılan motorculuk yaşamı, Elvin'in girdiği bunalım sonucu tekrar ortaya çıkmış. Tam da çıldıracağını sandığı anada motor imdadına yetişmiş Elvin'in... Düğünde takılan takılarını satarak bir motor almış ve kocasından gizli sokakları arşınlamaya başlamış. Motor, kaybettiği özgüvenini yeniden kazandırmış ve rehabilite etmiş Elvin'i. Derken eşinden ayrılmış ve başlamış motor üzerinde yaşamaya...

Şimdi hiç durmadan 6 yıl boyunca hareket ediyor, yaşıyor yazıyor ve üretiyor genç kadın, İkinci kitabı "3000 Yılın Sırları" da motorculuk yılları sırasında ortaya çıkan eserlerinden biri. Elvin bu kitabında, ünlü Astrolog Bülent Kısa'yla yaptığı astroloji ve ezoterizm çalışmalarından faydalanmış.

"Ölümüne Sever Maçolar"'da Elvin feminist bir eleştiri yapmasının yanı sıra özyaşam öyküsel bir roman hazırlamış. Kitapta kendi hayatından yola çıkarak, Türkiye'deki kadın erkek ilişkilerine göndermeler yapan genç kadın kendi kendisi olma sürecinde toplum tarafından yanlız bırakılışını anlatmış. Erkeklerin dünyasında bir kadın olarak ayakta kalabilmenin güçlüklerine de değinen Elvin, yazım serüvenine de toplumsal ve sosyolojik bir inceleme titizliğiyle yaklaşmış, ve ilk romanında cesaretin sınırlarını zorlayan genç kadın, erkeklerin egemenliğinde olan bir başka alanda , yani edebiyatta da başarılı olduğunu kanıtlamış.

Motorculuk Zor Zenaat!

Aşk yüzünden motorla tanışan Elvin, hayatının aşkıyla da motosiklet sayesinde tanışmış. Yaklaşık 5 yıldır evli olduğu Faramarz Azar'la da motosiklet alım satımı sırasında tanışmış ve bir daha hiç ayrılmamışlar. Yaşıdıklarını motor üzerindeyken hissettiklerini söyleyen çift, yine motosiklet için hayatlarından çokça fedakarlıkta bulunmak zorunda kalmışlar. Oldukça saygın bir çevrede büyüyen Elvin, seçtiği yaşam biçimi nedenile uzun süre çevresinden dışlanmış. Eskiden yakın dostu olan insanların, motorculuğu seçmesinden sonra kendisinden uzaklaştığını gören Elvin, motorculuğun doğası gereği maaşlı bir işte çalışmamış. Ekonomik anlamdaki sıkıntıları sponsorlar vasıtasıyla çözerek gezilerini devam ettirmişler. Uzunca bir süre "Motosiklet Dünyası" isimli dergi adına Türkiye'nin birçok ilini arşınlamış. Gezi yazılarıyla da, motor tutkunlarına rehberlik etmiş.

Ama çok sayıda zorluğu da içinde barındırmış Elvin için. Yaptığı kış gezilerinde çoğu zaman saçlarının donduğunu, bir süre motor üzerinde gezdikten sonra soğuktan kollarını hissedemez hale geldiğini anlatmış yazılarında. Hele yağmurlu havalarda döndükleri çadırları da ıslaksa, çaresizlikleri başka olmuş motorcuların.

O Şimdi Web Master!

Türkiye'nin en saygın iki üniversitesinin yüksek puanlı iki bölümünü bırakan, ABD'de dil eğitimi alan, bale ve sahne sanatlarıyla ardından astrolojiyle ve yazarlıkta ilgilenen bu güzel kadın, motor sevdası nedeniyle ekonomik zorluklarla tanışmış. Sponsorlardan da bazılarını kaybeden Elvin, gezilerini sürdürebilmek için web tasarımı yapmaya başlamış. Güçü yettiğince ve bedeni elverdiği sürece motorundan kopmayacağını belirten Elvin ve Faramarz'ın en büyük destekçileri yurtdışındaki motorcular olmuş. Yaptıkları yurtdışı gezilerde tanıştıkları diğer uzun yol moorcuları desteklerini eksik etmemişler çiftin üzerinden. Ancak varılan son noktada web tasarımı ile bir ölçüde onların da patronları olmuş. Onlar da özgürlüklerinden bir anlamda ödün vermek zorunda kalmışlar maddi nedenlerle. Gezilerini ve motorculuk felsefesini şimdi de siteler vasıtasıyla kitlelere paylaşan Elvin'in internet üzerinde kısa zamanda bir hayran kitlesi oluşmuş. Yaklaşık 38.000 kilometre kateden Elvin, hala kendisini yeterince gezmiş hissetmiyor ve "Gezmeye devam" diyor. Tabii bunun için de kendilerini destekleyecek sponsorlar bulması gerekiyor. Ne diyelim iyi yolculuklar ve bol şanslar!