Röportaj: Erk Acarer
Fotoğraflar: Barış Özçetin

AYKIRI YAZAR ELVİN SÜZER, KALEMİNİ EN HASSAS KONULAR ÜZERİNDE GEZDİRİRKEN,
SIRADIŞI YAŞAM ÖYKÜSÜYLE DE DİKKAT ÇEKİYOR.

AYKIRI YAZAR ELVİN SÜZER, KALEMİNİ EN HASSAS KONULAR ÜZERİNDE GEZDİRİRKEN, SIRADIŞI YAŞAM ÖYKÜSÜYLE DE DİKKAT ÇEKİYOR. Onunki mankenlikten, vücut geliştirmeciliğe; balerinlikten, matbaa işçiliğine; araştırmacı yazarlıktan, motor üzerinde gezginliğe uzanan bir yaşam öyküsü! Elbette sıradışı. Bu betimlemenin kafa karışıklığı yaratması çok normal. Karşımızda kayışı çoktan koparmış bir hatun kişi olduğunu düşünmemiz son derece doğal. Ancak tüm yumurtaları aynı sepete koymadan önce bir daha düşünmek gerekiyor; çünkü hikayenin iç yüzü tek hamlede açıklanacak cinsten! Elvin Süzer arayışını sürdürürken yaşamı adeta bir test alanı gibi kullanıyor. Bu anlamda kendini kurban etmekten asla çekinmiyor. Pek çok kişi tarafından ahlaksız biri olarak değerlendirilirken, pek çok kişinin de ilgisini çekiyor. Suya sabuna dokunmak mı? Hayır, hiç niyetimiz yok! Gerçekten de sıkı yazdığını söyleyip konuya bodoslama dalalım.

Kurallar konusunda ne düşünüyorsun?

Bu yaptığım işlerin geri planında tek bir şey var: Kurllara ve kadınlara uygulanan yasaklara baş kaldırmak! Bana çizilen kaderde asla rahat edemeyeceğimi anladıktan sonra savaşmaya başladım. Erkeklerin bana biçtiği rolü oynamak zorunda değiilim.

Zor bir yol bu...

Elbette... Bu noktada karışıyor herşey. Pekçok şeyi el yordamıyla arayarak bulmak durumunda kalıyorsunuz. Kimi zaman bir feminist, kimi zamansa bir asi gezgin. Arayış hep var. Arka plandaki asıl soru şu: “Ben kimim ve bir kadın olarak yaşarsam rahat ederim?”

Kısaca bir kimlik arayışı denilebilir mi?

Doğru. Genel olarak kadının kimlik arayışı. Ben bunu kendi üzerimde denedim.

Nereye varmak istiyorsun?

Sadece yalnız yaşama gücünü elde etmek istiyorum. Çok şey denemiş ve kurban olmuş gibi görünsem de çok dikkatle bakıldığında sadece kadın kimliğini aramış olduğumu görebilirsiniz. Yaşamımda da, yazdıklarımda da bu var.

“Toplumsal özgürlük, seks özgürlüğü ile doğru orantılıdır” diyorsun?

Tüm kötülüklerin nedeninin cinsel yasaklar olduğunu düşünüyorum. Kalıpların ve sosyal normların insanı baskı altında tutabilmek için sekse “günah keçisi” muamelesi yaptığına inanıyorum. Oysa seks bir günah unsuru değil, bütünleştirici ve kardeşleştirici bir varoluş meselesidir. Bunları savunduğum için bana “fahişe” ve “doyumsuz” gibi kavramlar yakıştırıyorlar.

Açıkçası ahlaksız bulunuyorsun. Gerçekten de öyle misin?

Evet ben ahlaksız biriyim. Ahlak dediğiniz şey ikiye ayrılıyor. Yalan söylemek ahlaksız biri olduğunu gösterir. Benimkisi farklı. Ben cinsel ahlak denilen tabuların dışındayım. Savaşım bunları yıkmak. İnsanların başına ne gelirse bu cinsel ahlak yüzünden geliyor. Bu anlamda ahlaklı biri olduğumu söylersem savaşımla çelişirim.

Üzerine geliyorlar mı?

Hem de nasıl? “Elvin Süzer kökü yurt dışında olan bir ahlak çökertme organizasyonunun en önemli militanı” şeklinde söylentiler bile çıktı. Ben toplum kurallarına ters düşen biriyim. Böyle olmasını son derece normal karşılıyorum.

Özellikle sanal ortamda çok tanınıyorsun. Bir nevi seks eğitmenliği yapıyorsun.

Her erkeğin yönetilme ve itaat etme duyguları vardır. Bunun gün yüzüne çıkmasına yardım ediyorum diyeyim.

Gerçekten de sana bir gece için servet ödeyenler var mı?

Evet. Ama hiç birini ciddiye almam.

Kırbacın var mı?

Kırbacım da, kelepçelerim de yatağın altında duruyor. Göstermemi ister misin?

Sağ ol bu kadarı yeter...